VETERINÁRNÍ ORDINACE   MVDr. Martin Otáhal
SLUŽBY
VÍCE O NÁS
Prevence a léčba
Ostatní
Články
Nádory mléčné žlázy

Nádor mléčné žlázy je nejčastější onkologická diagnóza v praxi malých zvířat. Mnohem častější je tento typ nádorů u fen, méně u koček. Výrazně častěji se nádory mléčné žlázy vyskytují u fen plemene pudl, jezevčík a kokršpaněl. Kolem 8.až 10. roku života se tyto nádory vyskytují nejčastěji a obvykle se jedná o nádory v zadní části mléčných žláz.

V léčbě nádorů je nejdůležitější včasné řešení. Majitelé mají často bohužel tendenci problém odkládat a přichází na veterinu až je nádor velmi velký nebo zvířeti výrazně vadí. To je chyba. Pokud se jedná o zhoubný nádor, tak čím déle roste, tím více se snižuje šance na uzdravení.

Většina veterinárních lékařů dnes přistupuje k chirurgickému řešení včas, čímž přispívají k prodloužení života těchto onkologických pacientů. Majitel si musí uvědomit, že zhoubný nádor může být chirurgicky dobře řešitelný a nemusí vést k utracení, při dobře zvoleném postupu ani ke zkrácení délky aktivního života.

Na základě 13 letého výzkumu odborníků kliniky chorob psů a koček na VFU Brno se zjistilo, že chirurgické odstranění celého nádoru včetně mléčné žlázy má pozitivní dopad na zvýšení kvality a délky života. Operace malého rozsahu – nodulektomie, kdy se odstraňuje jen nádor, s sebou nese velké riziko recidiv a tím stresu z další operace pro majitele a pacienta. Bylo prokázáno, že když se odstraní celá mléčná žláza, tak při správné technice operace se rány dobře hojí a výrazně se snižuje riziko recidiv.

Dále se zjistilo, že až 75% nádorů mléčné žlázy je zhoubných, ale pokud se včas a správně operují, uhyne v souvislosti s nádorem jen 25% pacientů. Z toho plyne, že operace má smysl v každém věku.

(Převzato z článku v časopise Zvěrokruh 2/2011)

Na základě výzkumů zahraničních veterinárních univerzit je již minimálně 30 let znám fakt, že pokud je fenka kastrovaná před 1. háráním nebo mezi 1. a 2. háráním, výrazně se snižuje výskyt nádorů na mléčné žláze. Operace po 2.hárání a později, již nemá tak dokonalý preventivní efekt.

Faktory zvyšující riziko nádorů mléčné žlázy: věk nad 8 let, nekastrovaná fena nebo kastrovaná fena po 2,5 letech života, terapie hormony na oddálení hárání, obezita.

Copyright © MVDr. Martin Otáhal
Veterinární ordinace v Kobylisích (u stanice metra Ládví)
Designed by TemplateMo.com